top of page

Acerca de

resim_2023-10-18_110252822.png

Meridyen Eğitim Kurumları Kurucularından Abdullah Alp, sınava hazırlık sürecinde “eğitim online mı, yoksa yüz yüze mi” olmalı sorusunu başarıyı etkileyen faktörleri de göz önünde bulundurarak anlattı. Sarıyer Gazetesi okurları için çok önemli değerlendirmelerde bulunan Alp, “Sınavlarda başarı sağlamak isteyen bir öğrenci, hedeflerine yol alırken sistemli ve disiplinli bir çalışma sistemine sahip olmalıdır. Bu disiplin de sadece yüz yüze eğitimle sağlanabilir” dedi.

Sarıyer’de sınavlara hazırlık maratonunda öğrencilerin yanında olan Meridyen Eğitim Kurumları, yenilenen binasında yüz yüze verdiği eğitiminin başarı sonuçlarını almaya devam ediyor. Sarıyer Gazetesi Haber Müdürü Rukiye Ay’a değerlendirmelerde bulunan Meridyen Eğitim Kurumları Kurucuları’ndan Abdullah Alp, online eğitim platformlarının aksine yüz yüze eğitimin çok daha etkili olduğuna dikkat çekti.

“UZUN VADEDE BAŞARI VADETMİYOR”

Abdullah Alp konuya ilişkin değerlendirmelerinde şunları söyledi; “Online eğitim platformları, öğrencilere bir kullanıcı adı ve şifre tanımlayarak, öğrencilerin evde bir kurs alabilmelerini taahhüt eden kurumlardır. Tabi burada dersler video kaydı ve canlı iletişim olmayan bir şekilde işleniyor. Dersler çeşitli hafıza teknikleri kullanılarak anlatılıyor. Bu eğitim platformları sosyal medyada çok fazla reklam verdikleri için açıkçası gençlere rahatlıkla da ulaşabiliyor. Öğrencilere cazip gelmesinin bir diğer nedeni de elbette daha ekonomik olmalarıdır. Ancak buna verimlilik açısından baktığımızda pandemi sürecini yaşanmış bir örnek olarak görebiliriz. Online eğitimi pandemi sürecinde test ettik. Hepimiz bunun ne kadar verimsiz ve başarısız olduğunu gördük. Pandemi bitmiş ve artık online eğitime de ihtiyaç yokken halen online eğitimi sürdürmek verimsiz olacaktır. “Yüz yüze eğitimin verildiği kurslara ve kaynağa gerek yok” gibi sloganlarla bir şeyler yapılmaya çalışması ticari olarak etiğe zaten uygun değildir. Öğrenci tarafından baktığımızda da verimli değil!”

“ÖĞRENCİLERİN İHTİYACI YÜZ YÜZE EĞİTİMDİR”

MEK Eğitim Kurumları’nın başarılı ve sevilen ismi Alp, gözlemlerini şu sözlerle anlattı; “Bizim kurumumuza mezuna kaldıktan sonra online eğitim platformlarıyla hazırlanmaya çalışıp başarısız olarak gelip “Hocam yüz yüze eğitime ihtiyacımız var” diyen çok sayıda öğrencimiz var. Tabi burada öğrencileri de anlamak gerekiyor. Yayınlara belli bir para, kursa belli bir para, özel derse belli bir para vermektense ekonomik bir seçenek gibi görünüp daha cazip geliyor ama o ekonomik seçenek öğrencilerin 1 yıl kaybetmelerine mal olabiliyor. Hedeflediği daha iyi bir bölüme gideceğine daha kötü bir bölüme de gidebiliyor. Öğrencilere tavsiyemiz bu süreçlere hiç düşmemeleridir.”

Düşünceleriniz bizim için önemli!

Düşüncelerinizi yazınız.

Gönderdiğiniz için teşekkürler!

bottom of page